Belownica czy kompaktor?

Kompaktor do odpadów czy belownica?

Bardzo często zdarza się, że urządzenia do redukcji objętości odpadów nazywane są błędnie albo zamiennie. Kompaktor  do odpadów a belownica to nie to samo. Efekt działania jest tylko podobny. Jedno i drugie ma za zadanie utrzymanie porządku i zmniejszenie kosztów wywozu odpadów. A jakie są różnice, do czego używane są te urządzenia i w jakich przypadkach powinniśmy się na nie decydować?

Różnice między belownicą a kompaktorem

Belownica i kompaktor działają na zasadzie prasowania. Belownica prasuje odpad w swojej konstrukcji a kompaktor w zewnętrznym pojemniku. Belownice możemy używać do posegregowanych odpadów np. folii, kartonu, papieru, plastiku – tak aby dostarczyć wysokiej jakości materiału bezpośrednio do firmy zajmującej się recyklingiem, a kompaktory oprócz tego zmieszanych odpadów komunalnych. Belownice wymagają związania (sznurki, taśmy, druty) sprasowanego materiału w postaci beli a kompaktory jedynie zmniejszają objętość odpadu w koszu np. 1100 litrowym. 

Kompaktorami nazywa się też pojazdy na gąsienicach, lub o stalowych felgach wyposażonych w kolce, służące do rozprowadzania i ugniatania odpadów na wysypiskach. Funkcja ta sama tylko skala większa. 

Belownice mimo, że zwykle nie są używane do zagęszczania odpadów komunalnych, ze względu na dość dużą rozpiętość siły prasowania od 3 nawet do 250 ton, są bardziej uniwersalnymi urządzeniami. Kompaktory zgniatają z mocą 3 do 5 ton.  

 

Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie belownica a kiedy kompaktor?

Jeśli zarządzamy blokiem, budynkiem, obiektem gdzie do składowania odpadów używamy głównie kontenerów np. 1100 l, odpady są segregowane lub tzw. komunalne – wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktor. Wymaga on jedynie zadaszenia, wstawienia do wiaty minimum 2m wysokości. Jeśli chodzi o ilość czy wydajność kompaktora nie będzie ograniczać ilość kontenerów. Prasowanie odbywa się szybko. 

W przypadku większej ilości posegregowanego odpadu warto rozważyć zainwestowanie w belownicę. Najmniejsza o sile nacisku 3 ton przyda się już w przypadku 1-3 ton odpadów generowanych co miesiąc. Produkować będzie 2 kostki o wadze 50 kg dziennie. Łatwo je przemieszczać na małych zapleczach i nie potrzeba do nich dużej siły – wystarczy prosty wózek dołączony do belownicy. Przy większej ilości odpadów, większych belownicach musi być już nieco więcej miejsca, tak żeby bele można było wywozić na paletach. 

Przy jeszcze większej ilości warto rozważyć poziome belownice półautomatyczne.

Im więcej odpadów generuje nasz biznes – potrzebować będziemy belownicy o większej wydajności – większej sile nacisku i produkującej większe bele. Np. dyskonty czy sieci sklepów o powierzchni 400 – 500 m2 potrafią generować 4-8 kostek folii opakowaniowej o wadze 250 kg dziennie. 

 

Jak szybko zwróci się inwestycja w belownicę czy kompaktor?

Z kompaktorem jest nieco łatwiej obliczyć zwrot inwestycji. Wystarczy sprawdzić ile razy w miesiącu odbierane są kontenery na śmieci i ile ich jest. Urządzenie będzie zmniejszać objętość odpadów od 50 do 75% w zależności od ich rodzaju. Można powiedzieć, że powinniśmy 2-3x rzadziej wzywać odbiór. 

W przypadku belownicy warto najpierw porozmawiać z okolicznymi odbiorcami odpadów. Zwykle takie firmy kojarzą nam się z kosztami. Dziś jest inaczej. Za dobrze posegregowany odpad w postaci beli są one w stanie zapłacić. 

U większości klientów używających najmniejszych belownic zwrot inwestycji następuje do 2 lat. W przypadku większych ilości odpadów i większych belownic inwestycja zwracać będzie się szybciej. 2 lata to dobry wynik zważywszy na to, że żywotność przy odpowiednim serwisowaniu takiej maszyny jest kilka razy dłuższa.

Skip to content