W tym artykule uzyskasz odpowiedź czy dla Twojego biznesu będzie bardziej odpowiednia belownica pozioma do makulatury czy pionowa. Dowiesz się o podobieństwach i różnicach między belownicami pionowymi i poziomymi pod względem wykorzystania, wydajności i ceny.
Główne czynniki determinujące wybór belownicy:
Ilość odpadu
Im większa konieczne jest zautomatyzowanie procesu, żeby osiągnąć wymaganą wydajność. Można rozważyć belwonicę poziomą z wywrotnicą, bądź automatyczną z wywrotnicą lub taśmociągiem, ładowarką. Takie rozwiązania używają zakłady recyklingowe i utylizacyjne gdzie ilość odpadów liczona jest w dziesiątkach a nawet setkach ton dziennie. Jeśli ilość odpadów jest mniejsza np. w granicach 2000 kg na 8h powinna wystarczyć duża pionowa belownica “produkująca” 4 kostki po 500 kg w tym czasie.
Rodzaj odpadu
Im trudniejszy do zgniecenia tym potrzebna większa siła nacisku. Np. przy butelkach pet, czy różnego rodzaju elementach plastikowych dobrze zgniatać siłą minimum 60 ton a najlepiej 80-100 ton. Mniejsza siła będzie wymagać odpowiedniego przygotowania – zastosowanie perforatora (urządzenia do “dziurkowania plastikowych butelek). Jeśli odpadu jest niewiele, wystarczy pionowa z siłą nacisku 50 ton gdzie zgniatanie odbywa się całą objętością komory prasowania a każdy kolejny cykl powoduje “dogęszczanie” już istniejącego tam materiału. Poziome belownice również dokładają kolejne warstwy za pomocą dociskania płyty prasującej do przeciwpłyty ale robią to efektywniej przez dużo większy skok siłownika który przydaje się przy bardziej rozprężliwych odpadach. Dodatkowo w poziomych belownicach można “zaprogramować” cykle, tak żeby płyta pracująca przy trudniejszych materiałach dłużej dociskała odpad przed kolejnym cyklem.
Gabaryty odpadu
Im większe – musi być większy kosz / otwór zasypowy, wygodniej pracuje się w poziomej belownicy. Dodatkowo mając do czynienia z producentem belownic można zaprojektować kosz zasypowy do indywidualnych potrzeb – wysokość, objętość, ustalić dopasowanie do taśmociągu.
Powierzchnia
Im mniejsza, będzie determinować nasz wybór. Zwykle na zapleczach sklepów jest niewiele miejsca, ale też niewiele odpadów. Decyzje wtedy wydają się oczywiste.
Wygoda
Jeśli powierzchnia ustawienia nie jest priorytetem belownica pozioma do makulatury zapewni większy komfort obsługi i obniży nakład pracy. Odpadów nigdy nie będzie mniej, zatem można przyjmować, że z czasem posiadanie belownicy poziomej stanie się opłacalne, w równym stopniu co wygodne.
Dostępność maszyn i części zamiennych
Coraz częściej słyszymy o podwyżkach cen, mniejszej dostępności podzespołów co za tym idzie okres realizacji zamówień zwiększa się. Mało który producent na rynku posiada na stanie duże belownice “od ręki”. Warto zwrócić uwagę, czy dana firma jest producentem, czy tylko dystrybutorem. Większa ilość pośredników może wydłużyć czas dostawy, serwisu itd.
Serwis
W tych czasach jak już przebrniemy przez wybór, okres oczekiwania zmierzyć się będziemy musieli z tematem serwisowania maszyny. Dostrzegalne są zachowania branży producentów maszyn podobne do branży samochodowej. Skuszenie się na okazję, dobrą cenę może oznaczać, że część wartości ceny sprzedaży możemy zobaczyć w kosztach serwisowania. Warto dopytać ile będzie kosztować usługa, jaki będzie miała zakres i koszt części zamiennych oraz czas reakcji serwisu. W przypadku producentów sprawa kosztów serwisu będzie na pewno korzystniej wyglądać niż u pośredników.
Budżet
Najczęściej to budżet decyduje o wyborze. Belownice poziome wymagają czasami kilkukrotnie większego nakładu finansowego. Kiedy oprócz budżetu weźmiemy pod uwagę też wyżej wymienione czynniki, okaże się że decyzja o zakupie belownicy poziomej jest nie tyle koniecznym rozwiązaniem co najbardziej opłacalnym!
O wszystkich aspektach doboru pomoże Wam nasz dział handlowy – wystarczy napisać maila, zadzwonić.