Belownica do aluminium a recykling

Belownica do aluminium a recykling.

W tym artykule dowiesz się do czego służy belownica do aluminium. Jak działa i dlaczego jest pierwszym ważnym elementem w recyklingowym cyklu tego surowca. 

Do czego służy belownica do aluminium?

Zadaniem tego urządzenia jest maksymalna kompresja już zgniecionych puszek aluminium. Efektem procesu są kostki wygodne w transporcie, dostosowane do procesu recyklingu. Stopień kompresji powoduje znaczne obniżenie kosztów transportu. Przykładowo w jednym “big bagu” (90x90x110cm = 0,89 m3) mieści się do 120 kg puszek aluminiowych już wstępnie zgniecionych. Belownica o nacisku 80 ton stworzy kostki o wymiarze około 40x40x20cm czyli 0,032 m3 i wadze od 12-15 kg. Osiągniemy stopień kompresji bliski 75%. 

Dlaczego w recyklingu aluminium liczby są tak istotne?

Aluminium jest najbardziej wartościowym surowcem wtórnym w odpadach komunalnych. Wartość jednej tony puszki do napojów oscyluje w skupach w granicach 2-3 tyś złotych. Wyprodukowane nowe puszki to koszt 8-10 tyś złotych. Dlatego tak istotny jest recykling tego odpadu. Żeby miało to sens – jego przewożenie do przetworzenia musi być bardzo wydajne. Najlepiej jak puszki zostają sprasowane do postaci bel / kostek wygodnych w transporcie. Wysoka kompresja przekłada się na wyższe ceny w skupach. 

Co zyskujemy inwestując belownicę do aluminium?

Przede wszystkim niższy koszt transportu. Na TIR-a możemy zmieścić 3,5 razy więcej tego odpadu do przetworzenia w formie sprasowanych kostek niż w przypadku przewożenia puszek aluminiowych “luzem”. Jeszcze prościej: zamiast wysyłać 4 transportów – wysyłamy 1. Jaka to oszczędność kosztów łatwo policzyć!

Czy da się belować tylko puszki aluminiowe?

Każdy odpad aluminiowy zgnieciony belownicą o nacisku od 50 do 80 ton będzie formował wygodne w transporcie bele. 

Jak to się przekłada na recykling tego surowca?

Aluminium w produkcji jest jednym z najpowszechniej używanych metali. Producenci potrafią zmniejszyć zużycie energii o 95%, znacząco obniżyć emisję CO2 wykorzystując w produkcji aluminium pochodzące z recyklingu. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo łatwo poddać recyklingowi ten surowiec. W procesie produkcji czyste aluminium łączy się z innymi pierwiastkami. procesy te wymagają dużych nakładów energii i powodują powstawanie nowych związków.  Recykling aluminium pozwala ograniczyć wydobycie rud boksytu. 

Dlatego obecnie ¾ wyprodukowanego aluminium cały czas jest w obiegu zamkniętym – czyli poddawane jest recyklingowi cały czas. 

Nie inaczej jest w przypadku recyklingu puszek aluminiowych. Nie muszą być czyszczone ani pozbawione etykiet (jak w przypadku choćby butelek). Dlatego procesy recyklingu pozwalają zaoszczędzić do 95% energii niż wyprodukowanie nowej puszki. 

Aluminium to głównie puszki aluminiowe. Zawartość tego surowca waha się od 40 do 80% a w przypadku puszek ciśnieniowych po aerozolach nawet od 60 do 80%. 

Według danych w ostatnim roku odzysk aluminium w Polsce wynosi 60-65%. Jest to więcej niż wymagają przepisy UE. Ale wynik pokazuje, że w firmy działające w biznesie recyklingu aluminium mogą jeszcze coś zrobić. 

Kilka procent uda się odzyskać dzięki lepszej segregacji odpadów. Aluminium to metal – powinien trafiać do żółtych kontenerów. Tak samo jest z folią aluminiową. Niestety badania pokazują, że ponad połowa samorządów wskazała, konieczność powtórnej segregacji  zmieszanych odpadów komunalnych. 

Dodatkowe kilka-kilkanaście procent uda się uzyskać rozbudowując instalacje komunalne. Dodatkowe separatory i inne elementy oddzielające poszczególne metale. 

Aluminium da się również odzyskać na końcowych etapach w spalarniach odpadów. Szacuje się, że nawet 2-3 tyś ton aluminium można odzyskać z popiołów.

Skip to content