Prasa do śmieci 1100l – dlaczego im prostsza tym lepsza.

Prasa do śmieci 1100l – dlaczego im prostsza tym lepsza.

Na rynku znajdziecie kilku lub kilkunastu producentów pras do śmieci przeznaczonych do kontenerów 1100 litrowych z odpadami komunalnymi. Prasa do śmieci 1100l różni się pod względem konstrukcyjnym. Jedne mają podnoszoną podłogę inne nie. Co za tym idzie różnią się również rozpiętością cenową. Wiadomo – każdy zachwala swoje rozwiązanie. My również. O tym jest ten artykuł.

Dlaczego prosty kompaktor bez podnoszonej podłogi opłaca się bardziej?

Założenia w produkcji tej maszyny były jasne – ma być solidna, prosta, bezawaryjna i tania. Przez to, że konstrukcja jest nieskomplikowana – maszyna jest najtańsza na rynku. Dlatego też czas w którym zwraca się kupującemu jest krótszy. Rekordzista „zwrócił” koszt zakupu w przeciągu pół roku. Dodatkowo przy kilku setkach sprzedanych urządzeń mimo obaw klientów o łamanie się kół w kontenerach – nie odnotowaliśmy tego problemu – możemy stwierdzić, że go nie ma.

Dlaczego prasa do śmieci 1100l bez podnoszonej podłogi nie niszczy kółek kontenera?

Jak każdy producent, podczas testów urządzenia dokonaliśmy szeregu pomiarów. Na każde kółko przy maksymalnym nacisku „łapy” działa siła w przeliczeniu na wagę około 55 kg. Wytrzymałość każdego kółka według danych producenta to 100 kg. Więc zapas jest dwukrotny. Ryzyko można zminimalizować do zera prawidłowo ustawiając wysokość podstawy urządzenia, tak żeby w momencie maksymalnego nacisku podłoga kontenera opierała się na podstawie kompaktora. Instrukcję jak to zrobić znajdziecie w tym filmie.

Dlaczego zrobiliśmy wersję z podnoszoną podłogą?

Inni producenci mają takie rozwiązanie i chcieliśmy mieć również takie ale i dać wybór. Dziś po kilku latach sprzedaży możemy powiedzieć, że stosunek sprzedanych kompaktorów bez podnoszonej podłogi do tych z podnoszoną jest większy niż 10:1

Fałszem jest twierdzenie, że podnoszona podłoga pozwala na większy stopień kompresji przy mniejszej ilości cykli. Testy pokazują że w dalszym ciągu jesteśmy w stanie maksymalnie 2-3x zmniejszyć objętość odpadów w kontenerze niezależnie od tego czy ma podnoszoną podłogę czy nie.  Czyli oszczędność jest taka sama. Jedynie cena zakupu jest niższa – czyli o 1-2 kwartały szybciej zwróci się tańszy w zakupie produkt.

Ile lat ma najstarszy sprzedany kompaktor?

Pierwszy kompaktor z serii VC1100 został sprzedany w 2017 roku i pracuje do dzisiaj. Podstawą tak długiego działania jest regularne smarowanie i coroczna wymiana oleju. Jedynym mankamentem po tylu latach z naszego punktu widzenia jest zdarta farba z podłogi kompaktora. Jest ona efektem braku dopasowania wysokości podstawy urządzenia do wysokości podłogi kontenera. Także nawet tego „defektu” można uniknąć. Na koniec zawsze możecie się do nas zwrócić przy okazji corocznego serwisu o wymianę, odkupienie urządzenia lub po prostu odmalowanie konstrukcji.